Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Elektrokoloběžky a legislativa

Elektrokoloběžka je dopravní prostředek jako každý jiný a je potřeba se ve spojitosti s ním bavit o legalitě jeho provozu, resp. za jakých podmínek s takovýmto dopravním prostředkem můžeme vjet na silnici, chodník nebo cyklostezku a co musíme dodržovat. Legislativa v tomto směru nespí, ale exekutiva je prozatím v plenkách, nicméně, může se stát, že při jízdě na elektrokoloběžce nebo podobném přístroji narazíte již na zkušeného strážníka či policistku a v tom případě se Vám můžou hodit následující postřehy.

1. Po chodníku se můžete pohybovat maximálně rychlostí chodce, tj. 6km/h

2. Na cyklostezkách se můžete pohybovat maximálně rychlostí 25 km/h

3. Pokud na silnici nebo cyklostezce překročíte rychlost 6 km/h můžete tak učinit pouze vlastní silou nebo vlastní silou za podpory pohonu do maximálního výkonu 500W. Nikdy však tuto rychlost nesmíte překročit aniž byste do získání hybnosti nepřidávali vlastní sílu!

Z výše uvedených třech bodů plyne zcela zásadní sdělení. Pokud na elektrokoloběžce překročíte na jakékoliv komunikaci rychlost 6km/h NESMÍTE SEDĚT. V praxi, pokud by Vás takto zachytil znalý policista, může vyžadovat od Vašeho vozidla, tedy elektrokoloběžky, doklady o homologaci nebo STK, státní poznávací značku a samozřejmě, Váš řidičský průkaz. Pokud sedíte, ihned se doznáváte, že k pohybu nepoužíváte ani v nejmenší míře vlastní sílu a z elektrokoloběžky se stává doslova "moped".

V bodu 3 se mimo jiné zmiňuji také o maximálním výkonu elektromotoru. A ano, skutečně to tak je, zákon zcela přesně definuje, že elektrokola a elektrokoloběžky nesmí mít pohon výkonější než je oněch 500 W. Pokud by Vaše vozidlo tuto hodnotu překračovalo, platí stejně jako v předchozím odstavci, že má policista právo po Vás jako řidiči vyžadovat doklady o homologaci nebo STK, státní poznávací značku a samozřejmě, Váš řidičský průkaz. Pokud tedy zakoupíte elektrokoloběžku s výkonem pohonu nad 500W buďte si vědomi, že tato není určena k legálnímu provozu na veřejných komunikacích.

 

 

 

 

 

DÁRKOVÝ POUKAZ

OBDARUJTE RODINU A PŘÁTELE STYLOVĚ

UŠETŘETE

NEPLAŤTE POŠTOVNÉ, BALNÉ ČI JINÉ POPLATKY

VĚRNOSTNÍ SLEVY

NAKUPOVAT OPAKOVANĚ SE U NÁS VYPLATÍ

O elektro-kolobezky.eu

Zasílání novinek

Chcete být informování o našich akcích a nových produktech? jednoduše se zaregistrujte.

Žádný strach, nesnášíme spam!